İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaamyaab (2018)
Hardik Mehta(Hindistan)

Biraz önce, sıcacık hikayesi olan bir film izledim, sıcağı sıcağına sizinle paylaşmak istedim.

Yaşlanmayı/sistem dışı kalmayı, karakter oyuncularının dramı üzerinden anlatan bir film “Kaamyab”. Sinema, kendisini ve kendinin de bir eğretilemesi olduğu hayatı anlatıyor, avuçlarımızdan kayarak akıp giden zamanı, tutunmaya çalıştığımız değercikleri, ıskaladıklarımızı, sonuçta günlerden kalanı…

Yaşlanmak tam da,” ben biriktirdim, oldum, kıdemliyim” derken “eskidin, bunadın, demode oldun” diyen bir dünya ile yüzleşmek değil midir! Bizi yüzleştiren aynayı yumruklasan ne fayda! kanayan biz oluruz gene!
Tabii, burada bahsettiğimiz sinema Bollywood sineması. Hikaye günümüzde geçiyor ama arka planda Bollywood’un 70’li, 80’li yılları duruyor. Filmde, Youtube, twitter, IMDB listeleri vb üzerinden dijital medya eleştirisi yapılırken , bunların antitezi gibi duran 70’ler 80’ler Bollywood’u gösterilir, yönetmen meramını tezat üzerinden anlatır.

Grafik öğretirken ilk anlatılanlardandır, tasarımın bir yerinde bir renkle başlarsan, o rengi o rengi öyle orada tek başına bırakamazsın, tasarımın sonunda da görülmesi gerekir aynı rengin, ama incecik çizgi, ama bir nokta. Sinemasal anlatıda da aynı ilke çok önemli ve filmimizde başarı ile uygulanmış .Filmin ilk sahnelerinde geçen replik, son sahnelerin birinde öyle güçlü bir şekilde tekrar ortaya çıkıyor ki…İzleyin görün derim.

Filmin finalini söylemeyeyim, şu kadarını kulağınıza fısıldamış olayım: 70’li 80’li yılların Yeşilçam filmlerinin sonunda olduğu gibi gözyaşlarınıza engel olamayabilirsiniz!

Hintli arkadaşım Ravi, gezi ve yemek grubu yönetiyor. Şu sıralar karantinada olduğu için kendini film izlemeye verdi besbelli, sayfasında film paylaşıp duruyor.
Önerdiği Malayama(Molywood) filmlerinin isimlerine bakayım derken, bir gönderisinde bu Bollywood filmini önerdiğini gördüm.
Yorumlardan anladığım kadarı ile filmin başrol oyuncusu Sanjay Mishra orada çok seviliyor. Bu filmde de çok güçlü bir oyunculuk sergilediğini göreceksiniz, torununu canlandıran Kaurwakee Vasistha dahil diğer tüm kast içinde aynı şeyi ifade edebilirim. Yakın arkadaşını canlandıran bir oyuncu var: aynı bizim Settar Tanrıöven.Filmin en hoş karakterlerinden birisiydi. Klişeler de var , ama filmin ruhuna, dokusuna bu klişeler öyle yakışmış ki! Olmasalar olmazdı!

Uzatmayacağım. İzleyin, bakalım ne düşüneceksiniz! hayatınızın yıldızı mı, başkalarının hayatının yan karakteri misiniz?

İyi Seyirler!

Not:
1) ayemdibi! puanı 8.1 , lakin Hint filmlerinde bu puan pek kıyaslama unsuru değil tabi.
2) Filmi Netflix’te izleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir